Extra 2.22.2 - en to it translation catalogue (1078 entries)

en:  You can find all the info on how to obtain all the required credentials here: %s
it: Puoi trovare tutte le informazioni su come ottenere tutte le credenziali richieste qui: %s

en: %d Items
it: %d elementi

en: %d Items in Cart
it: %d articoli nel carrello

en: %d%%
it: %d %%

en: %s Theme Options
it: %s Opzioni del tema

en: %s URL
it: URL %s

en: %s ago
it: %s fa

en: &hellip;
it: …

en: &laquo; Previous
it: " Precedente

en: + Add One More Tab
it: + Aggiungi un'altra scheda

en: 0 Comments
it: 0 Commenti

en: 1 Column
it: 1 colonna

en: 1 Comment
it: 1 Commento

en: 1/2 + 1/4 + 1/4 Columns
it: 1/2 + 1/4 + 1/4 Colonne

en: 1/3 + 2/3 Columns
it: 1/3 + 2/3 colonne

en: 1/4 + 1/2 + 1/4 Columns
it: 1/4 + 1/2 + 1/4 Colonne

en: 1/4 + 1/4 + 1/2 Columns
it: 1/4 + 1/4 + 1/2 colonne

en: 1/4 + 3/4 Columns
it: 1/4 + 3/4 colonne

en: 2 Columns
it: 2 colonne

en: 2/3 + 1/3 Columns
it: 2/3 + 1/3 colonne

en: 3 Columns
it: 3 colonne

en: 3/4 + 1/4 Columns
it: 3/4 + 1/4 Colonne

en: 4 Columns
it: 4 colonne

en: 404 Not Found
it: 404 non trovato

en: <div class="updated"><p>This is a fresh installation of %1$s theme. Don't forget to go to <a href="%2$s">ePanel</a> to set it up. This message will disappear once you have clicked the Save button within the <a href="%2$s">theme's options page</a>.</p></div>
it: <div class="updated"><p>Questa è una nuova installazione del tema %1$s. Non dimenticare di andare su <a href="%2$s">ePanel</a> per configurarlo. Questo messaggio scomparirà dopo aver fatto clic sul pulsante Salva nella <a href="%2$s">pagina delle opzioni del tema</a>.</p></div>

en: <span class="button" title="%title"></span>
it: <span class="button" title="%titolo"></span>

en: <span class="button">Next Entries</span>
it: <span class="button">Voci successive</span>

en: <span class="button">Next</span><span class="title">%title</span>
it: <span class="button">Prossimo</span><span class="title">%title</span>

en: <span class="button">Older Entries</span>
it: <span class="button">Voci precedenti</span>

en: <span class="button">Previous</span><span class="title">%title</span>
it: <span class="button">Precedente</span><span class="title">%title</span>

en: <span class="meta-nav">&larr;</span> Older Comments
it: <span class="meta-nav">←</span> Commenti precedenti

en: A static page
it: Una pagina statica

en: API Key
it: Chiave dell'API

en: About The Author
it: Circa l'autore

en: Above Post
it: Posta sopra

en: Accent color
it: Colore accento

en: Access Token
it: Token di accesso

en: Access Token Secret
it: Token di accesso segreto

en: Access Token Secret:
it: Segreto del token di accesso:

en: Access token:
it: Token di accesso:

en: Accordion
it: Fisarmonica

en: Active Tab Background Color
it: Colore di sfondo della scheda attiva

en: Active Tab Text Color
it: Colore del testo della scheda attiva

en: Ad
it: Anno Domini

en: Ad #
it: Anno Domini #

en: Ad #%d
it: Annuncio n. %d

en: Ad HTML
it: HTML dell'annuncio

en: Ad HTML:
it: HTML dell'annuncio:

en: Ad Image
it: Immagine dell'annuncio

en: Ad Link
it: Collegamento annuncio

en: Add API Key
it: Aggiungi chiave API

en: Add Ad
it: Aggiungi annuncio

en: Add Another Video URL
it: Aggiungi un altro URL video

en: Add Audio File
it: Aggiungi file audio

en: Add Author Bio
it: Aggiungi la biografia dell'autore

en: Add Breakdown
it: Aggiungi Ripartizione

en: Add ET Box
it: Aggiungi ET Box

en: Add ET Button
it: Aggiungi pulsante ET

en: Add ET Learn more block
it: Aggiungi il blocco ET Ulteriori informazioni

en: Add ET Tabs
it: Aggiungi schede ET

en: Add Gallery Images
it: Aggiungi immagini della galleria

en: Add Images
it: Aggiungi immagini

en: Add New Ad
it: Aggiungi nuovo annuncio

en: Add New Category Layout
it: Aggiungi nuovo layout di categoria

en: Add New Project
it: Aggiungi nuovo progetto

en: Add New Project Skill
it: Aggiungi nuova abilità di progetto

en: Add New Tab
it: Aggiungi nuova scheda

en: Add a Tooltip Text
it: Aggiungi un testo di descrizione comando

en: Add code to the < body > (good for tracking codes such as google analytics)
it: Aggiungi codice a <body> (utile per codici di tracciamento come google analytics)

en: Add code to the < head > of your blog
it: Aggiungi il codice a < head > del tuo blog

en: Add code to the bottom of your posts, before the comments
it: Aggiungi il codice in fondo ai tuoi post, prima dei commenti

en: Add code to the top of your posts
it: Aggiungi il codice in cima ai tuoi post

en: Add or Remove Skills
it: Aggiungi o rimuovi competenze

en: Additional Info
it: Informazioni addizionali

en: Address
it: Indirizzo

en: Admin Label
it: Etichetta amministratore

en: Ads
it: Annunci

en: Adsense's responsive ad units require the ads' container to have a fixed width. Enabling this option applies a fixed width to this ad's container.
it: Le unità pubblicitarie reattive di Adsense richiedono che il contenitore degli annunci abbia una larghezza fissa. L'attivazione di questa opzione applica una larghezza fissa al contenitore di questo annuncio.

en: Advertisement
it: Annuncio

en: All
it: Tutto

en: All Category Layouts
it: Tutti i layout di categoria

en: All Project Skills
it: Tutte le competenze del progetto

en: All Projects
it: Tutti i progetti

en: Alternative text for image
it: Testo alternativo per l'immagine

en: Amount of archive months to display.
it: Quantità di mesi di archivio da visualizzare.

en: Amount of recent posts to display.
it: Numero di post recenti da visualizzare.

en: An <a href="%s">Extra Theme Layout</a> (select below)
it: Un <a href="%s">Layout del tema Extra</a> (seleziona sotto)

en: An Extra Category Layout
it: Un layout di categoria Extra

en: Animation
it: Animazione

en: Any code you place here will appear in body section of all pages of your blog. This is usefull if you need to input a tracking pixel for a state counter such as Google Analytics.
it: Qualsiasi codice inserito qui apparirà nella sezione del corpo di tutte le pagine del tuo blog. Questo è utile se devi inserire un pixel di tracciamento per un contatore di stato come Google Analytics.

en: Any code you place here will appear in the head section of every page of your blog. This is useful when you need to add javascript or css to all pages.
it: Qualsiasi codice inserito qui apparirà nella sezione principale di ogni pagina del tuo blog. Questo è utile quando devi aggiungere JavaScript o CSS a tutte le pagine.

en: Any code you place here will be placed at the top of all single posts. This is useful if you are looking to integrating things such as social bookmarking links.
it: Qualsiasi codice inserito qui verrà posizionato in cima a tutti i singoli post. Questo è utile se stai cercando di integrare cose come i link di social bookmarking.

en: App ID
it: ID dell'app

en: App Secret
it: Segreto dell'app

en: Archive Heading Text Color
it: Colore del testo dell'intestazione dell'archivio

en: Archives
it: Archivi

en: Ascending
it: Ascendente

en: Aside
it: A parte

en: Attributes
it: Attributi

en: Audio File Subtitle
it: Sottotitolo del file audio

en: Audio File Title
it: Titolo file audio

en: Audio File URL
it: URL del file audio

en: Audio Format Options
it: Opzioni del formato audio

en: Author
it: Autore

en: Author Image URL
it: URL dell'immagine dell'autore

en: Authorize
it: Autorizzare

en: Authors Page Template Options
it: Opzioni del modello di pagina degli autori

en: Authors to display
it: Autori da visualizzare

en: Auto Speed
it: Velocità automatica

en: Automattic slider speed (works only if Auto is set to yes)
it: Velocità automatica del dispositivo di scorrimento (funziona solo se Auto è impostato su sì)

en: Autoplay
it: Riproduzione automatica

en: Autoplay Speed
it: Velocità di riproduzione automatica

en: Back To Top
it: Torna in cima

en: Back To Top Button
it: Pulsante Torna all'inizio

en: Background Color
it: Colore di sfondo

en: Background Settings
it: Impostazioni dello sfondo

en: Background color
it: Colore di sfondo

en: Bar Border Radius
it: Raggio bordo barra

en: Bar Counter
it: Bancone da bar

en: Bar Padding
it: Imbottitura della barra

en: Before you can receive product updates, you must first authenticate your Elegant Themes subscription. To do this, you need to enter both your Elegant Themes Username and your Elegant Themes API Key. To locate your API Key, <a href="https://www.elegantthemes.com/members-area/" target="_blank">log in</a> to your Elegant Themes account and navigate to the <strong>Account > API Key</strong> page.
it: Prima di poter ricevere gli aggiornamenti del prodotto, devi prima autenticare il tuo abbonamento a Elegant Themes. Per fare ciò, devi inserire sia il tuo nome utente Elegant Themes che la tua chiave Elegant Themes API. Per individuare la tua chiave API, <a href="https://www.elegantthemes.com/members-area/" target="_blank">login</a> al tuo account Elegant Themes e vai alla pagina <strong>Account > Chiave API</strong>.

en: Before you can receive product updates, you must first authenticate your Elegant Themes subscription. To do this, you need to enter both your Elegant Themes Username and your Elegant Themes API Key. Your username is the same username you use when logging in to <a href="http://elegantthemes.com/" target="_blank">ElegantThemes.com</a>
it: Prima di poter ricevere gli aggiornamenti del prodotto, devi prima autenticare il tuo abbonamento a Elegant Themes. Per fare ciò, devi inserire sia il tuo nome utente Elegant Themes che la tua chiave Elegant Themes API. Il tuo nome utente è lo stesso nome utente che usi quando accedi a <a href="http://elegantthemes.com/" target="_blank">ElegantThemes.com</a>

en: Below Header
it: Sotto l'intestazione

en: Below Post
it: Posta sotto

en: Blog Feed Masonry
it: Blog Feed Massoneria

en: Blog Feed Page Template Options
it: Opzioni del modello della pagina del feed del blog

en: Blog Feed Standard
it: Standard feed blog

en: Blog Feed Title
it: Titolo del feed del blog

en: Blogger
it: blogger

en: Body
it: Corpo

en: Body Font
it: Carattere del corpo

en: Body Line Height
it: Altezza della linea del corpo

en: Body Link Color
it: Colore del collegamento del corpo

en: Body Text Color
it: Colore del corpo del testo

en: Body Text Size
it: Dimensione del corpo del testo

en: Body/Link Font Style
it: Stile carattere corpo/collegamento

en: Body/Link Line Height
it: Altezza linea corpo/collegamento

en: Body/Link Text Size
it: Dimensione del testo del corpo/collegamento

en: Bold
it: Grassetto

en: Border
it: Confine

en: Border Color
it: Colore del bordo

en: Border Radius
it: Raggio del bordo

en: Border Width
it: Larghezza del bordo

en: Bottom
it: Metter il fondo a

en: Bottom Bar
it: Barra inferiore

en: Bottom to Top
it: Dal basso verso l'alto

en: Boxed Layout - Background color
it: Layout in scatola - Colore di sfondo

en: Breakdown #
it: Guasto #

en: Breakdown #%d
it: Ripartizione #%d

en: Button Font Style
it: Stile del carattere del pulsante

en: Button Hover Styles
it: Stili al passaggio del mouse

en: Button Styles
it: Stili dei pulsanti

en: Buttons
it: Bottoni

en: Buttons Font
it: Carattere dei pulsanti

en: By default comments are not placed on pages, however, if you would like to allow people to comment on your pages simply enable this option.
it: Per impostazione predefinita, i commenti non vengono inseriti nelle pagine, tuttavia, se desideri consentire alle persone di commentare le tue pagine, abilita semplicemente questa opzione.

en: By default pages are sorted by name. However if you would rather have them sorted by ID you can adjust this setting.
it: Per impostazione predefinita, le pagine sono ordinate per nome. Tuttavia, se preferisci ordinarli per ID, puoi regolare questa impostazione.

en: By default the navigation bar stays on top of the screen at all times. We suggest to disable this option, if you need to use a logo taller than the default one.
it: Per impostazione predefinita, la barra di navigazione rimane sempre nella parte superiore dello schermo. Suggeriamo di disabilitare questa opzione, se è necessario utilizzare un logo più alto di quello predefinito.

en: By default the theme creates a Home link in the default created menu, that when clicked leads back to your blog's homepage. If however, you are using a static homepage and have already created a page called Home to use, this will result in a duplicate link. In this case you should disable this feature to remove the link.
it: Per impostazione predefinita, il tema crea un collegamento Home nel menu predefinito creato, che quando viene cliccato riporta alla home page del tuo blog. Se, tuttavia, stai utilizzando una home page statica e hai già creato una pagina chiamata Home da utilizzare, ciò risulterà in un collegamento duplicato. In questo caso dovresti disabilitare questa funzione per rimuovere il collegamento.

en: By default the theme creates post titles based on the title of your post and your blog name. If you would like to make your meta title different than your actual post title you can define a custom title for each post using custom fields. This option must be enabled for custom titles to work, and you must choose a custom field name for your title below.
it: Per impostazione predefinita, il tema crea i titoli dei post in base al titolo del tuo post e al nome del tuo blog. Se desideri rendere il tuo meta titolo diverso dal titolo effettivo del post, puoi definire un titolo personalizzato per ogni post utilizzando i campi personalizzati. Questa opzione deve essere abilitata affinché i titoli personalizzati funzionino e devi scegliere un nome di campo personalizzato per il tuo titolo di seguito.

en: By default the theme does not add keywords to your header. Most search engines don't use keywords to rank your site anymore, but some people define them anyway just in case. If you want to add meta keywords to your header then enable this option and fill in the custom keywords field below.
it: Per impostazione predefinita, il tema non aggiunge parole chiave all'intestazione. La maggior parte dei motori di ricerca non utilizza più le parole chiave per classificare il tuo sito, ma alcune persone le definiscono comunque per ogni evenienza. Se desideri aggiungere meta parole chiave all'intestazione, abilita questa opzione e compila il campo delle parole chiave personalizzate di seguito.

en: By default the theme uses a combination of your blog name and your blog description, as defined when you created your blog, to create your homepage titles. However if you want to create a custom title then simply enable this option and fill in the custom title field below.
it: Per impostazione predefinita, il tema utilizza una combinazione del nome del tuo blog e della descrizione del tuo blog, come definito quando hai creato il tuo blog, per creare i titoli della tua home page. Tuttavia, se desideri creare un titolo personalizzato, abilita semplicemente questa opzione e compila il campo del titolo personalizzato di seguito.

en: By default the theme uses your blog description, as defined when you created your blog, to fill in the meta description field. If you would like to use a different description then enable this option and fill in the custom description field below.
it: Per impostazione predefinita, il tema utilizza la descrizione del tuo blog, come definito quando hai creato il tuo blog, per compilare il campo della meta descrizione. Se desideri utilizzare una descrizione diversa, abilita questa opzione e compila il campo della descrizione personalizzata sottostante.

en: CSS Class
it: Classe CSS

en: CSS ID
it: ID CSS

en: Call To Action
it: Chiamare all'azione

en: Callback function: "%s" doesnt exist
it: Funzione di richiamata: " %s " non esiste

en: Canonicalization helps to prevent the indexing of duplicate content by search engines, and as a result, may help avoid duplicate content penalties and pagerank degradation. Some pages may have different URL's all leading to the same place. For example domain.com, domain.com/index.html, and www.domain.com are all different URLs leading to your homepage. From a search engine's perspective these duplicate URLs, which also occur often due to custom permalinks, may be treaded individually instead of as a single destination. Defining a canonical URL tells the search engine which URL you would like to use officially. The theme bases its canonical URLs off your permalinks and the domain name defined in the settings tab of wp-admin.
it: La canonicalizzazione aiuta a prevenire l'indicizzazione di contenuti duplicati da parte dei motori di ricerca e, di conseguenza, può aiutare a evitare sanzioni per i contenuti duplicati e il degrado del pagerank. Alcune pagine possono avere URL diversi che portano tutti allo stesso posto. Ad esempio domain.com, domain.com/index.html e www.domain.com sono tutti URL diversi che portano alla tua home page. Dal punto di vista di un motore di ricerca, questi URL duplicati, che si verificano spesso anche a causa di permalink personalizzati, possono essere trattati singolarmente invece che come un'unica destinazione. La definizione di un URL canonico indica al motore di ricerca quale URL desideri utilizzare ufficialmente. Il tema basa i suoi URL canonici sui tuoi permalink e sul nome di dominio definito nella scheda delle impostazioni di wp-admin.

en: Canonicalization helps to prevent the indexing of duplicate content by search engines, and as a result, may help avoid duplicate content penalties and pagerank degradation. Some pages may have different URLs all leading to the same place. For example domain.com, domain.com/index.html, and www.domain.com are all different URLs leading to your homepage. From a search engine's perspective these duplicate URLs, which also occur often due to custom permalinks, may be treaded individually instead of as a single destination. Defining a canonical URL tells the search engine which URL you would like to use officially. The theme bases its canonical URLs off your permalinks and the domain name defined in the settings tab of wp-admin.
it: La canonicalizzazione aiuta a prevenire l'indicizzazione di contenuti duplicati da parte dei motori di ricerca e, di conseguenza, può aiutare a evitare sanzioni per i contenuti duplicati e il degrado del pagerank. Alcune pagine possono avere URL diversi che portano tutti allo stesso posto. Ad esempio domain.com, domain.com/index.html e www.domain.com sono tutti URL diversi che portano alla tua home page. Dal punto di vista di un motore di ricerca, questi URL duplicati, che si verificano spesso anche a causa di permalink personalizzati, possono essere trattati singolarmente invece che come un'unica destinazione. La definizione di un URL canonico indica al motore di ricerca quale URL desideri utilizzare ufficialmente. Il tema basa i suoi URL canonici sui tuoi permalink e sul nome di dominio definito nella scheda delle impostazioni di wp-admin.

en: Captcha Font Size
it: Dimensione carattere Captcha

en: Captcha Font Style
it: Stile carattere Captcha

en: Caption
it: Didascalia

en: Caption Background Color
it: Colore di sfondo della didascalia

en: Caption Font Size
it: Dimensione carattere didascalia

en: Caption Font Style
it: Stile carattere didascalia

en: Caption goes here
it: La didascalia va qui

en: Caption title goes here
it: Il titolo della didascalia va qui

en: Categories
it: Categorie

en: Categories:
it: Categorie:

en: Category
it: Categoria

en: Category Builder
it: Costruttore di categorie

en: Centered
it: Centrato

en: Change Your API Key
it: Cambia la tua chiave API

en: Channel Name
it: nome del canale

en: Chat
it: Chiacchierata

en: Check and sort the sitemap sections you would like to be displayed.
it: Controlla e ordina le sezioni della mappa del sito che desideri vengano visualizzate.

en: Check this box if you want to display meta descriptions on category/archive pages. The description is based off the category description you choose when creating/edit your category in wp-admin.
it: Seleziona questa casella se desideri visualizzare le meta descrizioni nelle pagine di categoria/archivio. La descrizione si basa sulla descrizione della categoria che scegli quando crei/modifichi la tua categoria in wp-admin.

en: Choose Categories.
it: Scegli Categorie.

en: Choose From the Most Used Skills
it: Scegli tra le abilità più utilizzate

en: Choose Sidebar/Widget Area
it: Scegli Barra laterale/Area widget

en: Choose a category.
it: Scegli una categoria.

en: Choose a heading style.
it: Scegli uno stile di intestazione.

en: Choose a sort method.
it: Scegli un metodo di ordinamento.

en: Choose a sort order.
it: Scegli un ordinamento.

en: Choose an Image
it: Scegli un'immagine

en: Choose button color
it: Scegli il colore del pulsante

en: Choose button type
it: Scegli il tipo di pulsante

en: Choose categories.
it: Scegli le categorie.

en: Choose title autogeneration method
it: Scegli il metodo di generazione automatica del titolo

en: Choose whether standard or masonry display style for archive pages for tags, author posts, search results.
it: Scegli se lo stile di visualizzazione standard o in muratura per le pagine di archivio per tag, post dell'autore, risultati di ricerca.

en: Choose which items to display in the postinfo section
it: Scegli quali elementi visualizzare nella sezione postinfo

en: Choose yes if you want for automatic slider animation
it: Scegli Sì se desideri l'animazione automatica del dispositivo di scorrimento

en: Circle Counter
it: Contatore circolare

en: Click here to learn more
it: Clicca qui per saperne di più

en: Closed Title Font Style
it: Stile del carattere del titolo chiuso

en: Code Integration
it: Integrazione del codice

en: Color
it: Colore

en: Column Layout
it: Disposizione delle colonne

en: Comments
it: Commenti

en: Consumer Key
it: Chiave del consumatore

en: Consumer Key:
it: Chiave del consumatore:

en: Consumer Secret
it: Segreto del consumatore

en: Consumer Secret:
it: Segreto del consumatore:

en: Contact Form
it: Modulo di Contatto

en: Contact Form Map
it: Modulo di contatto Mappa

en: Contact Form Title
it: Titolo del modulo di contatto

en: Contact Page Template Options
it: Opzioni del modello della pagina di contatto

en: Content
it: Contenuto

en: Content Font Size
it: Dimensione carattere contenuto

en: Content Font Style
it: Stile carattere contenuto

en: Content goes here
it: Il contenuto va qui

en: Content text or html
it: Testo del contenuto o html

en: Countdown
it: Conto alla rovescia

en: Current Category / Tag / Taxonomy
it: Categoria attuale / Tag / Tassonomia

en: Current Color
it: Colore corrente

en: Currently viewing archives from %1$s
it: Sto visualizzando gli archivi di %1$s

en: Custom CSS
it: CSS personalizzato

en: Custom Title
it: Titolo personalizzato

en: Custom field Name to be used for description
it: Campo personalizzato Nome da utilizzare per la descrizione

en: Custom field Name to be used for keywords
it: Campo personalizzato Nome da utilizzare per le parole chiave

en: Custom field Name to be used for title
it: Campo personalizzato Nome da utilizzare per il titolo

en: Dashed
it: Tratteggiato

en: Date
it: Data

en: Date Format
it: Formato data

en: Date format
it: Formato data

en: Default
it: Predefinito

en: Default (%s)
it: Predefinito (%s)

en: Default Category
it: Categoria predefinita

en: Default Post Format
it: Formato post predefinito

en: Define a character to separate BlogName and Post title
it: Definisci un carattere per separare BlogName e Post title

en: Delicious
it: Delizioso

en: Descending
it: Discendente

en: Designed by %1$s | Powered by %2$s
it: Progettato da %1$s | Alimentato da %2$s

en: Details Font Style
it: Dettagli stile carattere

en: Disable this option to remove Google Maps API script from your page. Note: Modules which relies to Google Maps API script such as Maps and Fullwidth Maps are still loaded, but will not work unless you manually add Google Maps API script.
it: Disattiva questa opzione per rimuovere lo script Google Maps API dalla tua pagina. Nota: i moduli che si basano sullo script Google Maps API come Maps e Fullwidth Maps sono ancora caricati, ma non funzioneranno a meno che tu non aggiunga manualmente lo script Google Maps API.

en: Disable this option to remove the Google Fonts from your Divi Builder Pages.
it: Disabilita questa opzione per rimuovere i Google Fonts dalle tue pagine Divi Builder.

en: Disable top tier dropdown menu links
it: Disabilita i collegamenti del menu a discesa di livello superiore

en: Disabled
it: Disabilitato

en: Disabling this option will remove the body code below from your blog. This allows you to remove the code while saving it for later use.
it: La disattivazione di questa opzione rimuoverà il codice del corpo sottostante dal tuo blog. Ciò consente di rimuovere il codice salvandolo per un uso successivo.

en: Disabling this option will remove the header code below from your blog. This allows you to remove the code while saving it for later use.
it: La disattivazione di questa opzione rimuoverà il codice dell'intestazione sottostante dal tuo blog. Ciò consente di rimuovere il codice salvandolo per un uso successivo.

en: Disabling this option will remove the single bottom code below from your blog. This allows you to remove the code while saving it for later use.
it: La disattivazione di questa opzione rimuoverà il codice singolo in basso dal tuo blog. Ciò consente di rimuovere il codice salvandolo per un uso successivo.

en: Disabling this option will remove the single top code below from your blog. This allows you to remove the code while saving it for later use.
it: La disattivazione di questa opzione rimuoverà dal tuo blog il singolo codice superiore riportato di seguito. Ciò consente di rimuovere il codice salvandolo per un uso successivo.

en: Display # of Tweets:
it: Visualizza # di Tweet:

en: Display Featured Posts Only
it: Visualizza solo i post in primo piano

en: Display Home link
it: Visualizza collegamento Home

en: Display Style
it: Stile di visualizzazione

en: Display a list of authors.
it: Visualizza un elenco di autori.

en: Display a login form.
it: Visualizza un modulo di accesso.

en: Display ads.
it: Visualizza annunci.

en: Display comment date?
it: Visualizzare la data del commento?

en: Display method
it: Metodo di visualizzazione

en: Display post categories?
it: Visualizzare le categorie di post?

en: Display post count
it: Visualizza il conteggio dei post

en: Display post date?
it: Visualizzare la data di pubblicazione?

en: Display post thumbnail?
it: Visualizzare la miniatura del post?

en: Display the post's exceprt or full content. If full content, then it will truncate to the more tag if used.
it: Visualizza l'estratto o l'intero contenuto del post. Se il contenuto è completo, verrà troncato al tag more se utilizzato.

en: Display your follower counts from top social networks
it: Visualizza i conteggi dei tuoi follower dai principali social network

en: Display your recent tweets.
it: Mostra i tuoi tweet recenti.

en: Divi Library
it: Libreria Divi

en: Divider
it: Divisore

en: Divider Height
it: Altezza divisore

en: Divider Position
it: Posizione del divisore

en: Divider Style
it: Stile divisore

en: Divider Weight
it: Peso divisore

en: Do not display posts that have been displayed on previous modules.
it: Non visualizzare post che sono stati visualizzati su moduli precedenti.

en: Don't Show Author
it: Non mostrare l'autore

en: Don't Show Categories
it: Non mostrare le categorie

en: Don't Show Comment Count
it: Non mostrare il conteggio dei commenti

en: Don't Show Date
it: Non mostrare la data

en: Don't Show Featured Image
it: Non mostrare l'immagine in primo piano

en: Don't Show Ratings
it: Non mostrare valutazioni

en: Dotted
it: Punteggiato

en: Double
it: Doppio

en: Drag the marker and the address will be updated automatically. Change the zoom and the zoom level will be saved as well.
it: Trascina l'indicatore e l'indirizzo verrà aggiornato automaticamente. Cambia lo zoom e anche il livello di zoom verrà salvato.

en: Dribbble
it: Palleggiare

en: Dribbble Profile Url
it: URL del profilo URL

en: Dropdown Menu Animation
it: Animazione del menu a discesa

en: Dropdown Menu Background Color
it: Colore di sfondo del menu a discesa

en: Dropdown Menu Hover/Active Link Color
it: Menu a tendina al passaggio del mouse/Colore collegamento attivo

en: Dropdown Menu Line Color
it: Colore della linea del menu a discesa

en: Dropdown Menu Text Color
it: Colore del testo del menu a discesa

en: Edit Category Layout
it: Modifica il layout della categoria

en: Edit Default Layout
it: Modifica layout predefinito

en: Edit Home Layout
it: Modifica il layout della casa

en: Edit Layout
it: Modifica disposizione

en: Edit Project
it: Modifica progetto

en: Edit Skill
it: Modifica abilità

en: Effect
it: Effetto

en: Elements
it: Elementi

en: Email
it: E-mail

en: Email field cannot be empty.
it: Il campo email non può essere vuoto.

en: Enable Above Footer - Ad
it: Abilita sopra il piè di pagina - Annuncio

en: Enable Autoplay
it: Abilita la riproduzione automatica

en: Enable Below Header - Ad
it: Abilita sotto l'intestazione - Annuncio

en: Enable Boxed Layout
it: Abilita il layout a scatola

en: Enable Header Ad
it: Abilita annuncio di intestazione

en: Enable Responsive Adsense Ad
it: Abilita annuncio Adsense reattivo

en: Enable Single Post - Above Post - Ad
it: Abilita post singolo - Post sopra - Annuncio

en: Enable Single Post - Below Post - Ad
it: Abilita post singolo - Sotto il post - Annuncio

en: Enable body code
it: Abilita il codice del corpo

en: Enable canonical URL's
it: Abilita gli URL canonici

en: Enable custom description
it: Abilita la descrizione personalizzata

en: Enable custom keywords
it: Attiva parole chiave personalizzate

en: Enable custom title
it: Abilita titolo personalizzato

en: Enable custom titles
it: Abilita titoli personalizzati

en: Enable header code
it: Abilita il codice di intestazione

en: Enable meta description
it: Abilita la meta descrizione

en: Enable meta descriptions
it: Abilita le meta descrizioni

en: Enable meta keywords
it: Abilita meta parole chiave

en: Enable single bottom code
it: Abilita codice fondo singolo

en: Enable single top code
it: Abilita codice superiore singolo

en: Enable this option to display Back To Top Button while scrolling
it: Abilita questa opzione per visualizzare il pulsante Torna all'inizio durante lo scorrimento

en: Enable this option to get the smooth scrolling effect with mouse wheel
it: Abilita questa opzione per ottenere l'effetto di scorrimento fluido con la rotellina del mouse

en: Enable this option to make shortcodes respond to various screen sizes
it: Abilita questa opzione per far sì che gli shortcode rispondano a varie dimensioni dello schermo

en: Enabled
it: Abilitato

en: Enabled?
it: Abilitato?

en: Enabling this option will display an ad above the footer. If enabled you must fill in the banner image and destination url below.
it: Abilitando questa opzione verrà visualizzato un annuncio sopra il piè di pagina. Se abilitato è necessario compilare l'immagine del banner e l' URL di destinazione di seguito.

en: Enabling this option will display an ad below the header. If enabled you must fill in the banner image and destination url below.
it: Abilitando questa opzione verrà visualizzato un annuncio sotto l'intestazione. Se abilitato è necessario compilare l'immagine del banner e l' URL di destinazione di seguito.

en: Enabling this option will display an ad in the header. If enabled you must fill in the banner image and destination url below.
it: Abilitando questa opzione verrà visualizzato un annuncio nell'intestazione. Se abilitato è necessario compilare l'immagine del banner e l' URL di destinazione di seguito.

en: Enabling this option will display an ad on the bottom of your post pages below the single post content. If enabled you must fill in the banner image and destination url below.
it: Abilitando questa opzione verrà visualizzato un annuncio nella parte inferiore delle pagine dei tuoi post sotto il contenuto del singolo post. Se abilitato è necessario compilare l'immagine del banner e l' URL di destinazione di seguito.

en: Enabling this option will display an ad on the top of your post pages above the single post content. If enabled you must fill in the banner image and destination url below.
it: Abilitando questa opzione verrà visualizzato un annuncio nella parte superiore delle pagine dei tuoi post sopra il contenuto del singolo post. Se abilitato è necessario compilare l'immagine del banner e l' URL di destinazione di seguito.

en: Enqueue Google Maps Script
it: Accoda Google Maps Script

en: Enter an optional CSS ID to be used for this module. An ID can be used to create custom CSS styling, or to create links to particular sections of your page.
it: Immettere un ID CSS facoltativo da utilizzare per questo modulo. Un ID può essere utilizzato per creare uno stile CSS personalizzato o per creare collegamenti a sezioni particolari della tua pagina.

en: Enter optional CSS classes to be used for this module. A CSS class can be used to create custom CSS styling. You can add multiple classes, separated with a space.
it: Immettere le classi CSS facoltative da utilizzare per questo modulo. Una classe CSS può essere utilizzata per creare uno stile CSS personalizzato. Puoi aggiungere più classi, separate da uno spazio.

en: Enter the App ID
it: Immettere l'ID dell'app

en: Enter the App Secret
it: Immettere il segreto dell'app

en: Enter the URL of your Dribbble Profile.
it: Inserisci l' URL del tuo profilo Dribbble.

en: Enter the URL of your Facebook Profile.
it: Inserisci l' URL del tuo profilo Facebook.

en: Enter the URL of your Google+ Profile.
it: Inserisci l' URL del tuo profilo Google +.

en: Enter the URL of your Instagram Profile.
it: Inserisci l' URL del tuo profilo Instagram.

en: Enter the URL of your Pinterest Profile.
it: Inserisci l' URL del tuo profilo Pinterest.

en: Enter the URL of your RSS feed.
it: Inserisci l' URL del tuo feed RSS.

en: Enter the URL of your Stumbleupon Profile.
it: Inserisci l' URL del tuo profilo Stumbleupon.

en: Enter the URL of your Tumblr Profile.
it: Inserisci l' URL del tuo profilo Tumblr.

en: Enter the URL of your Twitter Profile.
it: Inserisci l' URL del tuo profilo Twitter.

en: Enter the URL of your Youtube Profile.
it: Inserisci l' URL del tuo profilo Youtube.

en: Every 1 Day
it: Ogni 1 giorno

en: Every 12 Hours
it: Ogni 12 ore

en: Every 3 Days
it: Ogni 3 giorni

en: Every 3 Hours
it: Ogni 3 ore

en: Every 7 Days
it: Ogni 7 giorni

en: Every Hour
it: Ogni ora

en: Exclude
it: Escludere

en: Exclude categories from the navigation bar
it: Escludi le categorie dalla barra di navigazione

en: Exclude pages from the navigation bar
it: Escludi le pagine dalla barra di navigazione

en: Extra Category Layout
it: Layout di categoria Extra

en: Extra Customizer Settings
it: Impostazioni di personalizzazione Extra

en: Extra Mega Menu
it: Menù Extra Mega

en: Extra Settings
it: Impostazioni Extra

en: Extra uses uncombined and unminified CSS files because "SCRIPT_DEBUG" constant on wp-config.php has been set to "true". Other plugin can enforce Extra to use uncombined and unminified CSS files by filtering "et_load_unminified_styles" filter as well.
it: Extra utilizza file CSS non combinati e non minimizzati perché la costante "SCRIPT_DEBUG" su wp-config.php è stata impostata su "true". Altri plug-in possono imporre a Extra di utilizzare file CSS non combinati e non minimizzati filtrando anche il filtro "et_load_unminified_styles".

en: Extra uses uncombined and unminified javascript files because "SCRIPT_DEBUG" constant on wp-config.php has been set to "true". Other plugin can enforce Extra to use uncombined and unminified javascript files by filtering "et_load_unminified_scripts" filter as well.
it: Extra utilizza file JavaScript non combinati e non minimizzati perché la costante "SCRIPT_DEBUG" su wp-config.php è stata impostata su "true". Altri plug-in possono imporre a Extra di utilizzare file JavaScript non combinati e non minificati filtrando anche il filtro "et_load_unminified_scripts".

en: Facebook Profile Url
it: URL profilo Facebook

en: Fade In
it: Dissolvenza in entrata

en: Fade In From Bottom
it: Dissolvenza dal basso

en: Fade In From Left
it: Dissolvenza da sinistra

en: Fade In From Right
it: Dissolvenza da destra

en: Fade In From Top
it: Dissolvenza dall'alto

en: Favorite
it: Preferito

en: Featured
it: In primo piano

en: Featured Post
it: Post in primo piano

en: Featured Posts Slider
it: Dispositivo di scorrimento dei post in primo piano

en: Filter Font Size
it: Filtra la dimensione del carattere

en: Filter Font Style
it: Filtra lo stile del carattere

en: Filterable Portfolio
it: Portafoglio filtrabile

en: Find
it: Trovare

en: Fixed Navigation Bar
it: Barra di navigazione fissa

en: Fixed Navigation Settings
it: Impostazioni di navigazione fisse

en: Flip In Horizontally
it: Capovolgi orizzontalmente

en: Flip In Vertically
it: Capovolgi verticalmente

en: Follow @%s
it: Segui @ %s

en: Follow Font & Icon Size
it: Segui la dimensione del carattere e dell'icona

en: Follow Us
it: Seguici

en: Font Style
it: Stile carattere

en: Footer
it: Piè di pagina

en: Footer Credit Font Style
it: Stile del carattere del credito del piè di pagina

en: Footer Credit Text Color
it: Colore del testo di credito piè di pagina

en: Footer Credit Text Size
it: Piè di pagina Dimensione del testo di credito

en: Footer Elements
it: Elementi del piè di pagina

en: Footer Menu
it: Menù piè di pagina

en: Footer Menu Active Link Color
it: Menu piè di pagina Colore collegamento attivo

en: Footer Menu Font Style
it: Stile del carattere del menu a piè di pagina

en: Footer Menu Letter Spacing
it: Spaziatura tra le lettere del menu a piè di pagina

en: Footer Menu Link Color
it: Colore collegamento menu piè di pagina

en: Footer Menu Text Size
it: Dimensione del testo del menu a piè di pagina

en: Footer Settings
it: Impostazioni piè di pagina

en: Footer Sidebar
it: Barra laterale piè di pagina

en: Footer Sidebar Left
it: Piè di pagina Barra laterale sinistra

en: Footer Sidebar Middle
it: Piè di pagina Barra laterale centrale

en: Footer Sidebar Middle Left
it: Piè di pagina Barra laterale in mezzo a sinistra

en: Footer Sidebar Middle Right
it: Piè di pagina Barra laterale in mezzo a destra

en: Footer Sidebar Right
it: Piè di pagina Barra laterale destra

en: Form submission error, please refresh and try again.
it: Errore di invio del modulo, aggiorna e riprova.

en: Format
it: Formato

en: Front page displays
it: Visualizza la prima pagina

en: Fullwidth Slider
it: Cursore a tutta larghezza

en: Gallery
it: Galleria

en: Gallery Format Options
it: Opzioni formato galleria

en: General
it: Generale

en: General Settings
it: impostazioni generali

en: Global Accent Color
it: Colore di accento globale

en: Google +
it: Google

en: Google API Key
it: Chiave Google API

en: Google API key. You can find all the info on how to obtain one here: %s
it: Chiave Google API. Puoi trovare tutte le informazioni su come ottenerne uno qui: %s

en: Google Fonts subsets
it: Sottoinsiemi di Google Fonts

en: Google+
it: Google

en: Google+ Profile Url
it: URL profilo Google +

en: Google+ User Id
it: ID utente Google +

en: Groove
it: Scanalatura

en: Header
it: Intestazione

en: Header & Navigation Settings
it: Impostazioni di intestazione e navigazione

en: Header Elements Settings
it: Impostazioni degli elementi di intestazione

en: Header Font Size
it: Dimensione carattere intestazione

en: Header Font Style
it: Stile carattere intestazione

en: Header Format Settings
it: Impostazioni formato intestazione

en: Header Text
it: Titolo

en: Header Text Color
it: Colore del testo dell'intestazione

en: Heading Font
it: Carattere di intestazione

en: Heading Font Style
it: Stile del carattere dell'intestazione

en: Heading Line Height
it: Altezza della linea di prua

en: Heading Style
it: Stile di intestazione

en: Heading Text Color
it: Colore del testo dell'intestazione

en: Heading Text Size
it: Dimensione del testo dell'intestazione

en: Help
it: Aiuto

en: Here you can add custom css to override or extend default styles.
it: Qui puoi aggiungere CSS personalizzati per sovrascrivere o estendere gli stili predefiniti.

en: Here you can change Global Accent Color that is used on all pages of your site.
it: Qui puoi cambiare il colore di accento globale utilizzato su tutte le pagine del tuo sito.

en: Here you can change which character separates your blog title and index page name when using autogenerated post titles. Common values are | or -
it: Qui puoi cambiare il carattere che separa il titolo del tuo blog e il nome della pagina dell'indice quando utilizzi i titoli dei post generati automaticamente. I valori comuni sono | O -

en: Here you can change which character separates your blog title and post name when using autogenerated post titles. Common values are | or -
it: Qui puoi cambiare il carattere che separa il titolo del tuo blog e il nome del post quando utilizzi i titoli dei post generati automaticamente. I valori comuni sono | O -

en: Here you can choose how your titles on index pages are generated. You can change which order your blog name and index title are displayed, or you can remove the blog name from the title completely.
it: Qui puoi scegliere come vengono generati i tuoi titoli nelle pagine indice. Puoi modificare l'ordine in cui vengono visualizzati il nome del tuo blog e il titolo dell'indice oppure puoi rimuovere completamente il nome del blog dal titolo.

en: Here you can choose the default Sidebar/Widget Area for WooCommerce pages.
it: Qui puoi scegliere la sidebar/area widget predefinita per le pagine WooCommerce.

en: Here you can choose the default Sidebar/Widget Area.
it: Qui puoi scegliere l'area barra laterale/widget predefinita.

en: Here you can choose the default location of the Sidebar for WooCommerce pages.
it: Qui puoi scegliere la posizione predefinita della barra laterale per le pagine WooCommerce.

en: Here you can choose the default location of the Sidebar.
it: Qui puoi scegliere la posizione predefinita della barra laterale.

en: Here you can choose the refresh period used for the social network follower counts widget.
it: Qui puoi scegliere il periodo di aggiornamento utilizzato per il widget dei conteggi dei follower del social network.

en: Here you can choose to display the Dribbble Icon on your homepage.
it: Qui puoi scegliere di visualizzare l'icona Dribbble sulla tua home page.

en: Here you can choose to display the Facebook Icon on your homepage.
it: Qui puoi scegliere di visualizzare l'icona di Facebook sulla tua home page.

en: Here you can choose to display the Google+ Icon on your homepage.
it: Qui puoi scegliere di visualizzare l'icona di Google + sulla tua home page.

en: Here you can choose to display the Instagram Icon on your homepage.
it: Qui puoi scegliere di visualizzare l'icona di Instagram sulla tua home page.

en: Here you can choose to display the Pinterest Icon on your homepage.
it: Qui puoi scegliere di visualizzare l'icona Pinterest sulla tua home page.

en: Here you can choose to display the RSS Icon.
it: Qui puoi scegliere di visualizzare l'icona RSS.

en: Here you can choose to display the Stumbleupon Icon on your homepage.
it: Qui puoi scegliere di visualizzare l'icona Stumbleupon sulla tua home page.

en: Here you can choose to display the Tumblr Icon on your homepage.
it: Qui puoi scegliere di visualizzare l'icona di Tumblr sulla tua home page.

en: Here you can choose to display the Twitter Icon.
it: Qui puoi scegliere di visualizzare l'icona di Twitter.

en: Here you can choose to display the Youtube Icon on your homepage.
it: Qui puoi scegliere di visualizzare l'icona di Youtube sulla tua home page.

en: Here you can choose to remove certain categories from the navigation menu. All categories marked with an X will not appear in your navigation bar.
it: Qui puoi scegliere di rimuovere determinate categorie dal menu di navigazione. Tutte le categorie contrassegnate da una X non verranno visualizzate nella barra di navigazione.

en: Here you can choose to remove certain pages from the navigation menu. All pages marked with an X will not appear in your navigation bar.
it: Qui puoi scegliere di rimuovere determinate pagine dal menu di navigazione. Tutte le pagine contrassegnate da una X non verranno visualizzate nella barra di navigazione.

en: Here you can choose to reverse the order that your categories links are displayed. You can choose between ascending and descending.
it: Qui puoi scegliere di invertire l'ordine di visualizzazione dei link delle categorie. Puoi scegliere tra ascendente e discendente.

en: Here you can choose to reverse the order that your pages links are displayed. You can choose between ascending and descending.
it: Qui puoi scegliere di invertire l'ordine di visualizzazione dei link delle tue pagine. Puoi scegliere tra ascendente e discendente.

en: Here you can choose to sort your pages links.
it: Qui puoi scegliere di ordinare i link delle tue pagine.

en: Here you can choose which items appear in the postinfo section on archive pages. This is the area, usually below the post title, which displays basic information about your post. The highlighted itmes shown below will appear.
it: Qui puoi scegliere quali elementi visualizzare nella sezione postinfo nelle pagine di archivio. Questa è l'area, di solito sotto il titolo del post, che mostra le informazioni di base sul tuo post. Appariranno gli elementi evidenziati mostrati di seguito.

en: Here you can choose which items appear in the postinfo section on single post pages. This is the area, usually below the post title, which displays basic information about your post. The highlighted itmes shown below will appear.
it: Qui puoi scegliere quali elementi visualizzare nella sezione postinfo nelle singole pagine dei post. Questa è l'area, di solito sotto il titolo del post, che mostra le informazioni di base sul tuo post. Appariranno gli elementi evidenziati mostrati di seguito.

en: Here you can choose which sharing icons/options to display. All options marked with an X will not appear.
it: Qui puoi scegliere quali icone/opzioni di condivisione visualizzare. Tutte le opzioni contrassegnate con una X non verranno visualizzate.

en: Here you can define whether to show "read more" link after the excerpts or not.
it: Qui puoi definire se mostrare o meno il link "leggi di più" dopo gli estratti.

en: Here you can designate how many WooCommerce products are displayed on the archive page. This option works independently from the Settings > Reading options in wp-admin.
it: Qui puoi designare quanti prodotti WooCommerce vengono visualizzati nella pagina di archivio. Questa opzione funziona indipendentemente dalle opzioni Impostazioni > Lettura in wp-admin.

en: Here you can designate how many recent articles are displayed on the Archive pages. This option works independently from the Settings > Reading options in wp-admin.
it: Qui puoi designare quanti articoli recenti vengono visualizzati nelle pagine Archivio. Questa opzione funziona indipendentemente dalle opzioni Impostazioni > Lettura in wp-admin.

en: Here you can designate how many recent articles are displayed on the Category page. This option works independently from the Settings > Reading options in wp-admin.
it: Qui puoi designare quanti articoli recenti vengono visualizzati nella pagina Categoria. Questa opzione funziona indipendentemente dalle opzioni Impostazioni > Lettura in wp-admin.

en: Here you can designate how many recent articles are displayed on the Search results pages. This option works independently from the Settings > Reading options in wp-admin.
it: Qui puoi designare quanti articoli recenti vengono visualizzati nelle pagine dei risultati di ricerca. Questa opzione funziona indipendentemente dalle opzioni Impostazioni > Lettura in wp-admin.

en: Here you can designate how many recent articles are displayed on the Tag pages. This option works independently from the Settings > Reading options in wp-admin.
it: Qui puoi designare quanti articoli recenti vengono visualizzati nelle pagine Tag. Questa opzione funziona indipendentemente dalle opzioni Impostazioni > Lettura in wp-admin.

en: Here you can provide destination url
it: Qui puoi fornire l' URL di destinazione

en: Here you can provide image url
it: Qui puoi fornire l' URL dell'immagine

en: Hex Value
it: Valore esadecimale

en: Hide Author Box
it: Nascondi riquadro autore

en: Hide Featured Image on Post
it: Nascondi l'immagine in primo piano sul post

en: Hide Logo Image
it: Nascondi l'immagine del logo

en: Hide Navigation Until Scroll
it: Nascondi la navigazione fino allo scorrimento

en: Hide Post Rating
it: Nascondi valutazione post

en: Hide Project Categories
it: Nascondi categorie di progetto

en: Hide Project Titles
it: Nascondi i titoli dei progetti

en: Hide Related Posts
it: Nascondi post correlati

en: Hide Title &amp; Meta on Post
it: Nascondi titolo e meta sul post

en: Hide empty categories
it: Nascondi le categorie vuote

en: Highest Rated
it: Voto più alto

en: Home
it: Casa

en: Homepage
it: Pagina iniziale

en: Homepage Basic
it: Homepage Base

en: Homepage SEO
it: SEO della homepage

en: Homepage custom title (if enabled)
it: Titolo personalizzato della home page (se abilitato)

en: Homepage meta description (if enabled)
it: Meta descrizione della home page (se abilitata)

en: Homepage meta keywords (if enabled)
it: Meta parole chiave della home page (se abilitate)

en: Hover Overlay Color
it: Colore sovrapposizione al passaggio del mouse

en: Hover Overlay Icon Color
it: Colore dell'icona sovrapposta al passaggio del mouse

en: Hover Overlay Icon Picker
it: Selettore di icone sovrapposte al passaggio del mouse

en: Hover/Active Link Color
it: Colore collegamento al passaggio del mouse/attivo

en: Icon
it: Icona

en: If custom titles are disabled, choose autogeneration method
it: Se i titoli personalizzati sono disabilitati, scegli il metodo di generazione automatica

en: If you are not using cutsom post titles you can still have control over how your titles are generated. Here you can choose which order you would like your post title and blog name to be displayed, or you can remove the blog name from the title completely.
it: Se non utilizzi i titoli dei post tagliati, puoi comunque avere il controllo su come vengono generati i tuoi titoli. Qui puoi scegliere l'ordine in cui desideri visualizzare il titolo del post e il nome del blog, oppure puoi rimuovere completamente il nome del blog dal titolo.

en: If you are not using cutsom post titles you can still have control over hw your titles are generated. Here you can choose which order you would like your post title and blog name to be displayed, or you can remove the blog name from the title completely.
it: Se non stai utilizzando titoli di post cutsom puoi comunque avere il controllo su come vengono generati i tuoi titoli. Qui puoi scegliere l'ordine in cui desideri visualizzare il titolo del post e il nome del blog, oppure puoi rimuovere completamente il nome del blog dal titolo.

en: If you have enabled custom titles you can add your custom title here. Whatever you type here will be placed between the < title >< /title > tags in header.php
it: Se hai abilitato i titoli personalizzati, puoi aggiungere il tuo titolo personalizzato qui. Qualunque cosa digiti qui verrà posizionata tra i tag < title >< /title > in header.php

en: If you have enabled meta descriptions you can add your custom description here.
it: Se hai abilitato le meta descrizioni, puoi aggiungere la tua descrizione personalizzata qui.

en: If you have enabled meta keywords you can add your custom keywords here. Keywords should be separated by comas. For example: wordpress,themes,templates,elegant
it: Se hai abilitato le meta parole chiave, puoi aggiungere qui le tue parole chiave personalizzate. Le parole chiave devono essere separate da virgole. Ad esempio: wordpress, temi, modelli, elegante

en: If you would like categories to be displayed in your navigationbar that don't have any posts in them then disable this option. By default empty categories are hidden
it: Se desideri che le categorie vengano visualizzate nella tua barra di navigazione che non contengono post, disabilita questa opzione. Per impostazione predefinita, le categorie vuote sono nascoste

en: If you would like to add a meta description to your post you can do so using custom fields. This option must be enabled for descriptions to be displayed on post pages. You can add your meta description using custom fields based off the custom field name you define below.
it: Se desideri aggiungere una meta descrizione al tuo post, puoi farlo utilizzando i campi personalizzati. Questa opzione deve essere abilitata per visualizzare le descrizioni nelle pagine dei post. Puoi aggiungere la tua meta descrizione utilizzando campi personalizzati basati sul nome del campo personalizzato che definisci di seguito.

en: If you would like to add meta keywords to your post you can do so using custom fields. This option must be enabled for keywords to be displayed on post pages. You can add your meta keywords using custom fields based off the custom field name you define below.
it: Se desideri aggiungere meta parole chiave al tuo post, puoi farlo utilizzando i campi personalizzati. Questa opzione deve essere abilitata affinché le parole chiave vengano visualizzate nelle pagine dei post. Puoi aggiungere le tue meta parole chiave utilizzando campi personalizzati basati sul nome del campo personalizzato che definisci di seguito.

en: If you would like to remove the dropdown menus from the categories navigation bar disable this feature.
it: Se desideri rimuovere i menu a discesa dalla barra di navigazione delle categorie, disabilita questa funzione.

en: If you would like to remove the dropdown menus from the pages navigation bar disable this feature.
it: Se desideri rimuovere i menu a discesa dalla barra di navigazione delle pagine, disabilita questa funzione.

en: If you would like to use your own custom favicon image click the Upload Image button.
it: Se desideri utilizzare la tua immagine favicon personalizzata, fai clic sul pulsante Carica immagine.

en: If you would like to use your own custom logo image click the Upload Image button.
it: Se desideri utilizzare la tua immagine del logo personalizzata, fai clic sul pulsante Carica immagine.

en: Ignore Displayed Posts
it: Ignora i messaggi visualizzati

en: Image
it: Immagine

en: Image Alt Text
it: Testo alternativo dell'immagine

en: Image Alt Text:
it: Testo alternativo dell'immagine:

en: Image Height
it: Altezza dell'immagine

en: Image URL
it: URL dell'immagine

en: Image Url
it: URL dell'immagine

en: Image Url:
it: URL dell'immagine:

en: Image Width
it: Larghezza immagine

en: Image doesn't exist
it: L'immagine non esiste

en: In some cases users will want to create parent categories or links as placeholders to hold a list of child links or categories. In this case it is not desirable to have the parent links lead anywhere, but instead merely serve an organizational function. Enabling this options will remove the links from all parent pages/categories so that they don't lead anywhere when clicked.
it: In alcuni casi gli utenti vorranno creare categorie o collegamenti principali come segnaposto per contenere un elenco di collegamenti o categorie secondarie. In questo caso non è auspicabile che i link parent conducano da nessuna parte, ma servano semplicemente a una funzione organizzativa. L'abilitazione di questa opzione rimuoverà i collegamenti da tutte le pagine/categorie principali in modo che non portino da nessuna parte quando vengono cliccati.

en: Inactive Footer Sidebar
it: Barra laterale piè di pagina inattiva

en: Inactive Tab Background Color
it: Colore di sfondo della scheda inattiva

en: Index Page SEO
it: Pagina Indice SEO

en: Input Field Padding
it: Riempimento del campo di input

en: Input Font Size
it: Immettere la dimensione del carattere

en: Input Font Style
it: Inserisci lo stile del carattere

en: Input adsense code
it: Inserisci il codice adsense

en: Input advertisement destination url
it: Inserisci l' URL destinazione dell'annuncio

en: Input advertisement image
it: Inserisci l'immagine pubblicitaria

en: Inset
it: Inserto

en: Instagram Profile Url
it: URL del profilo Instagram

en: Invalid post
it: Messaggio non valido

en: Italic
it: Corsivo

en: Join Now
it: Iscriviti adesso

en: Latest
it: Ultimo

en: Layout
it: Disposizione

en: Layout Settings
it: Impostazioni di Layout

en: Layout Usage
it: Utilizzo della disposizione

en: Leave a Reply to %s
it: Lascia una risposta a %s

en: Leave a reply
it: Lascia un commento

en: Left
it: Sinistra

en: Left to Right
it: Da sinistra a destra

en: Left/Right
it: Sinistra destra

en: Left/Right or Centered?
it: Sinistra/destra o centrato?

en: Length of the title need to be limited to prevent inappropriate caption height in narrow column
it: La lunghezza del titolo deve essere limitata per evitare un'altezza inappropriata della didascalia in colonne strette

en: Letter Spacing
it: Spaziatura del carattere

en: Limit
it: Limite

en: Link
it: Collegamento

en: Link Format Options
it: Opzioni di formato del collegamento

en: Link Title
it: Titolo collegamento

en: Link URL
it: URL collegamento

en: Link Url:
it: URL collegamento:

en: Link text
it: Testo del collegamento

en: List Meta
it: Elenco Meta

en: List Title
it: Titolo elenco

en: Loading
it: Caricamento

en: Loading...
it: Caricamento...

en: Logo Height
it: Altezza del logo

en: Logout
it: Disconnettersi

en: Lost my Password
it: Ho perso la mia password

en: Magazine Homepage
it: Home page della rivista

en: Main Body
it: Corpo principale

en: Main Meta
it: Meta principale

en: Main Post Area
it: Area postale principale

en: Main Post Entry
it: Inserimento postale principale

en: Main Post Excerpt
it: Estratto della posta principale

en: Main Post Meta
it: Posta principale Meta

en: Main Post Meta Icons (Rating &amp; Comment)
it: Icone meta post principale (valutazione e commento)

en: Main Post Overlay
it: Sovrapposizione post principale

en: Main Post Overlay Icon
it: Icona di sovrapposizione post principale

en: Main Post Title
it: Titolo del post principale

en: Main Sidebar
it: Barra laterale principale

en: Main Title
it: Titolo principale

en: Make Fullwidth
it: Crea larghezza intera

en: Map
it: Carta geografica

en: Map Format Options
it: Opzioni formato mappa

en: Map Pin Address
it: Mappa pin indirizzo

en: Masonry
it: Opere murarie

en: Masonry Blog Category
it: Categoria blog in muratura

en: Masonry Blog Category With Featured Posts
it: Categoria di blog in muratura con post in primo piano

en: Masonry Blog Homepage
it: Home page del blog sulla muratura

en: Max Width
it: Larghezza massima

en: Max. Title Characters
it: Massimo. Personaggi del titolo

en: Maximum 200
it: Massimo 200

en: Mega Menu 2 Featured and Recent List
it: Mega Menu 2 Elenco in primo piano e recenti

en: Mega Menu 3 Featured
it: Mega Menu 3 In primo piano

en: Mega Menu List
it: Elenco mega menu

en: Menu Height
it: Menù Altezza

en: Message
it: Messaggio

en: Meta Font Size
it: Meta dimensione carattere

en: Meta Font Style
it: Meta stile carattere

en: Minify And Combine CSS Files
it: Minimizza e combina i file CSS

en: Minify And Combine Javascript Files
it: Minimizza e combina i file Javascript

en: Module Customizer
it: Personalizzatore di moduli

en: Module Head
it: Testa del modulo

en: Module Header
it: Intestazione del modulo

en: Module Subheader
it: Sottotitolo del modulo

en: Most Popular
it: Più popolare

en: Most Recent
it: Piu recente

en: Name
it: Nome

en: Name Font Style
it: Nome stile carattere

en: Name displayed internally in builder for this ad
it: Nome visualizzato internamente nel builder per questo annuncio

en: Name field cannot be empty.
it: Il campo del nome non può essere vuoto.

en: Nav Arrow Background Color
it: Colore di sfondo della freccia di navigazione

en: Nav Arrow Color
it: Colore freccia di navigazione

en: Nav Hover
it: Navigazione al passaggio del mouse

en: Nav Icon
it: Icona di navigazione

en: Nav Icon Hover
it: Icona di navigazione al passaggio del mouse

en: Navigation
it: Navigazione

en: New Category Layout
it: Nuovo layout di categoria

en: New Message From %1$s%2$s: %3$s
it: Nuovo messaggio da %1$s %2$s: %3$s

en: New Project
it: Nuovo progetto

en: New Skill Name
it: Nuovo nome abilità

en: New Tab
it: Nuova scheda

en: Newer Comments <span class="meta-nav">&rarr;</span>
it: Commenti più recenti <span class="meta-nav">→</span>

en: Next
it: Prossimo

en: Next &raquo;
it: Prossimo "

en: Next Tab
it: Scheda successiva

en: No
it: NO

en: No Animation
it: Nessuna animazione

en: No Mega Menu
it: Nessun mega menu

en: No Sidebar
it: Nessuna barra laterale

en: No Skills Found
it: Nessuna competenza trovata

en: No Video Found
it: Nessun video trovato

en: No available options.
it: Nessuna opzione disponibile.

en: No sidebar, single column view with Project Details box below content
it: Nessuna barra laterale, visualizzazione a colonna singola con la casella Dettagli progetto sotto il contenuto

en: Nothing found
it: Non abbiamo trovato nulla

en: Nothing found in Trash
it: Niente trovato nel Cestino

en: Number Counter
it: Contatore numerico

en: Number Font Size
it: Dimensione carattere numerico

en: Number Font Style
it: Stile carattere numerico

en: Number of Posts displayed on Archive pages
it: Numero di post visualizzati nelle pagine di archivio

en: Number of Posts displayed on Category page
it: Numero di post visualizzati nella pagina Categoria

en: Number of Posts displayed on Search pages
it: Numero di post visualizzati nelle pagine di ricerca

en: Number of Posts displayed on Tag pages
it: Numero di post visualizzati nelle pagine dei tag

en: Number of Products displayed on WooCommerce archive pages
it: Numero di prodotti visualizzati nelle pagine dell'archivio WooCommerce

en: Number of comments to show:
it: Numero di commenti da mostrare:

en: Number of dropdown tiers shown
it: Numero di livelli a discesa visualizzati

en: Number of posts to show:
it: Numero di post da mostrare:

en: OR
it: O

en: Only display featured posts.
it: Visualizza solo i post in primo piano.

en: Open Project URL in new window
it: Apri l' URL del progetto in una nuova finestra

[ctx: Open Sans font: on or off]
en: on
it: SU

en: Open link in new window
it: Apri il collegamento in una nuova finestra

en: Options
it: Opzioni

en: Order Category Links by Ascending/Descending
it: Ordina i link di categoria in ordine crescente/discendente

en: Order Pages Links by Ascending/Descending
it: Ordina i link delle pagine in ordine crescente/discendente

en: Our Authors
it: I nostri autori

en: Outset
it: Fin dall'inizio

en: Overlay
it: Sovrapposizione

en: PASSWORD
it: PAROLA D'ORDINE

en: Padding
it: Imbottitura

en: Page IDs, separated by commas.
it: ID pagina, separati da virgole.

en: Page Name
it: Nome pagina

en: Page not found
it: pagina non trovata

en: Pages
it: Pagine

en: Pages:
it: Pagine:

en: Pagination
it: Impaginazione

en: Pagination Active Background Color
it: Impaginazione Colore di sfondo attivo

en: Pagination Active Color
it: Paginazione colore attivo

en: Pagination Background
it: Sfondo di impaginazione

en: Pagination Background Color
it: Colore di sfondo dell'impaginazione

en: Pagination Color
it: Colore impaginazione

en: Pagination Item
it: Elemento di impaginazione

en: Pagination Item Active
it: Elemento di impaginazione attivo

en: Parent Skill
it: Abilità genitoriale

en: Parent Skill:
it: Abilità del genitore:

en: Password:
it: Parola d'ordine:

en: Paste image url here, if you chose "images" slider type
it: Incolla qui l' URL dell'immagine, se hai scelto il tipo di cursore "immagini".

en: Percent Font Size
it: Dimensione carattere percentuale

en: Percent Font Style
it: Stile carattere percentuale

en: Person
it: Persona

en: Pinterest Profile Url
it: URL del profilo Pinterest

en: Place your adsense code here.
it: Inserisci qui il tuo codice Adsense.

en: Please enter a valid email address.
it: Si prega di inserire un indirizzo email valido.

en: Popular
it: Popolare

en: Popular Skills
it: Competenze popolari

en: Portfolio Page Template Options
it: Opzioni modello pagina portfolio

en: Portrait Border Radius
it: Raggio bordo verticale

en: Post
it: Inviare

en: Post Background Color
it: Pubblica il colore di sfondo

en: Post Caption
it: Posta didascalia

en: Post Comment
it: Posta un commento

en: Post Entry
it: Post entrata

en: Post Excerpt
it: Post estratto

en: Post Featured Image
it: Pubblica immagine in primo piano

en: Post Format Audio Player
it: Lettore audio in formato post

en: Post Format Audio Wrapper
it: Wrapper audio in formato post

en: Post Format Gallery Nav
it: Post Formato Galleria Nav

en: Post Format Gallery Nav Hover
it: Post Formato Galleria Nav Hover

en: Post Format Gallery Nav Icon
it: Icona di navigazione della galleria del formato postale

en: Post Format Gallery Nav Icon Hover
it: Passa il mouse sull'icona di navigazione della galleria del formato post

en: Post Format Icon
it: Icona del formato della posta

en: Post Format Icon Background Color
it: Colore di sfondo dell'icona del formato della posta

en: Post Format Link Background
it: Sfondo del collegamento al formato post

en: Post Format Quote Background
it: Sfondo di quotazione in formato post

en: Post Meta
it: Posta Meta

en: Post Meta Icons (Rating &amp; Comment)
it: Icone meta post (valutazione e commento)

en: Post Overlay
it: Posta sovrapposta

en: Post Overlay Icon
it: Icona di post sovrapposizione

en: Post Read More
it: Post Leggi di più

en: Post Read More Icon
it: Pubblica Leggi di più sull'icona

en: Post Review Score Bar
it: Barra del punteggio post recensione

en: Post Title
it: Titolo del post

en: Post Title Font Size
it: Dimensione del carattere del titolo del post

en: Post Title Font Style
it: Stile del carattere del titolo del post

en: Post info section
it: Sezione informazioni posta

en: Post not found
it: Messaggio non trovato

en: Posted by %s
it: Inserito da %s

en: Posts
it: Messaggi

en: Posts By: %s
it: Messaggi di: %s

en: Posts Carousel
it: Post Carosello

en: Posts Limit
it: Limite messaggi

en: Posts List Area
it: Area elenco messaggi

en: Posts List Entry
it: Voce dell'elenco dei messaggi

en: Posts List Meta
it: Elenco messaggi Meta

en: Posts List Meta Icon
it: Icona Meta elenco messaggi

en: Posts List Thumbnail
it: Miniatura dell'elenco dei messaggi

en: Posts List Title
it: Titolo dell'elenco dei post

en: Posts Per Page
it: Post per pagina

en: Posts by %s
it: Messaggi di %s

en: Previous
it: Precedente

en: Previous Tab
it: Scheda precedente

en: Price Font Size
it: Dimensione carattere prezzo

en: Price Font Style
it: Stile del carattere del prezzo

en: Pricing Table
it: Tabella dei prezzi

en: Primary Heading
it: Intestazione primaria

en: Primary Heading: Category Name, Sub Heading: Filter
it: Intestazione principale: nome della categoria, intestazione secondaria: filtro

en: Primary Heading: Filter, Sub Heading: Category Name
it: Titolo principale: Filtro, Sottotitolo: Nome categoria

en: Primary Menu
it: Menù primario

en: Primary Menu Bar Settings
it: Impostazioni della barra dei menu principale

en: Print
it: Stampa

en: Product Name Font Size
it: Nome prodotto Dimensione carattere

en: Product Name Font Style
it: Nome prodotto Stile carattere

en: Project Categories
it: Categorie di progetto

en: Project Description:
it: Descrizione del progetto:

en: Project Details
it: Dettagli del progetto

en: Project Details Location
it: Dettagli del progetto Ubicazione

en: Project Details Title
it: Dettagli del progetto Titolo

en: Project Details box as sidebar
it: Casella dei dettagli del progetto come barra laterale

en: Project Details:
it: Dettagli del progetto:

en: Project Gallery
it: Galleria del progetto

en: Project Sidebar
it: Barra laterale del progetto

[ctx: Project Skill name]
en: Project Skills
it: Competenze di progetto

en: Project Skills
it: Competenze di progetto

en: Project URL
it: URL progetto

en: Project URL Text
it: Testo URL del progetto

[ctx: Project skill singular name]
en: Project Skill
it: Abilità di progetto

en: Quote
it: Citazione

en: Quote Attribution
it: Citazione Attribuzione

en: Quote Format Options
it: Opzioni formato preventivo

en: Quote Text
it: Citare il testo

en: RSS Icon Url
it: URL dell'icona RSS

en: Rate:
it: Valutare:

en: Rating (%):
it: Valutazione (%):

en: Rating: %0.2f
it: Valutazione: %0.2f

en: Ratings
it: Giudizi

en: Re-Authorize
it: Riautorizza

en: Read Extra Documentation
it: Leggi la documentazione Extra

en: Read More
it: Per saperne di più

en: Read More Button
it: Pulsante Leggi di più

en: Recent
it: Recente

en: Recent Comments
it: Commenti recenti

en: Recent Posts
it: messaggi recenti

en: Recent Reviews
it: Recensioni recenti

en: Recent Tweets
it: Tweet recenti

en: Recent Videos
it: Video recenti

en: Related Posts
it: Post correlati

en: Remove Drop Shadow
it: Rimuovi ombra esterna

en: Remove Vertical Divider
it: Rimuovi il divisore verticale

en: Reply
it: Rispondere

en: Reset
it: Ripristina

en: Reset to Defaults
it: Ripristina impostazioni predefinite

en: Responsive shortcodes
it: Shortcode reattivi

en: Retweet
it: Retwitta

en: Review
it: Revisione

en: Review Box Contents
it: Controlla il contenuto della confezione

en: Review Box Title
it: Rivedi il titolo della casella

en: Ridge
it: Cresta

en: Right
it: Giusto

en: Right to Left
it: Da destra a sinistra

en: Role Editor
it: Redattore di ruolo

en: Sale Badge Font Size
it: Dimensione del carattere del distintivo di vendita

en: Sale Badge Font Style
it: Stile del carattere distintivo di vendita

en: Sale Price Font Size
it: Dimensione del carattere del prezzo di vendita

en: Sale Price Font Style
it: Stile del carattere del prezzo di vendita

en: Sample Post Title
it: Esempio di titolo del post

en: Save Changes
it: Salvare le modifiche

en: Scale In From Center
it: Ridimensiona dal centro

en: Scale In From Left
it: Ridimensiona da sinistra

en: Scale In From Right
it: Ridimensiona da destra

en: Score %1$d%%
it: Punteggio %1$d %%

en: Score: %1$s
it: Punteggio: %1$s

en: Search & Cart Font
it: Ricerca e carrello carattere

en: Search & Cart Font Style
it: Cerca e carrello stile carattere

en: Search Layouts
it: Layout di ricerca

en: Search Project Skills
it: Cerca competenze di progetto

en: Search Projects
it: Cerca progetti

en: Search Results for: %s
it: Risultati della ricerca per: %s

en: Search results for "%s"
it: Risultati di ricerca per " %s "

en: Search, Cart, & Icon Background Color
it: Ricerca, carrello e colore di sfondo dell'icona

en: Search, Cart, & Icon Letter Spacing
it: Ricerca, carrello e spaziatura delle lettere delle icone

en: Search, Cart, & Icon Text Color
it: Ricerca, carrello e colore del testo dell'icona

en: Search, Cart, & Icon Text Size
it: Ricerca, carrello e dimensione del testo dell'icona

en: Secondary Menu
it: Menù secondario

en: Secondary Menu Bar Settings
it: Impostazioni della barra dei menu secondaria

en: Select
it: Selezionare

en: Select Animation Effect
it: Seleziona Effetto animazione

en: Select Page
it: Seleziona Pagina

en: Select Slider Type here
it: Seleziona Tipo di cursore qui

en: Select between expanded and closed state
it: Seleziona tra lo stato espanso e chiuso

en: Select yes if the link should be opened in a new window
it: Selezionare Sì se il collegamento deve essere aperto in una nuova finestra

en: Send
it: Inviare

en: Send Email to
it: Invia e-mail a

en: Separate Skills with Commas
it: Competenze separate con virgole

en: Set as Image
it: Imposta come immagine

en: Share "%s" via %s
it: Condividi " %s " tramite %s

en: Share:
it: Condividere:

en: Sharing Icons to Display
it: Condivisione di icone da visualizzare

en: Shop
it: Negozio

en: Short description
it: Breve descrizione

en: Shortcodes
it: Codici brevi

en: Show Author
it: Mostra Autore

en: Show Author Box
it: Mostra casella Autore

en: Show Categories
it: Mostra categorie

en: Show Comment Count
it: Mostra conteggio commenti

en: Show Comments
it: Mostra commenti

en: Show Date
it: Mostra data

en: Show Divider
it: Mostra divisore

en: Show Dribbble Icon
it: Mostra icona palleggio

en: Show Excerpt
it: Mostra estratto

en: Show Facebook Icon
it: Mostra l'icona di Facebook

en: Show Featured Image
it: Mostra l'immagine in primo piano

en: Show Full Content
it: Mostra contenuto completo

en: Show Google+ Icon
it: Mostra icona Google +

en: Show Instagram Icon
it: Mostra l'icona Instagram

en: Show Pagination
it: Mostra impaginazione

en: Show Pinterest Icon
it: Mostra icona Pinterest

en: Show Post Count
it: Mostra conteggio post

en: Show Posts Count
it: Mostra conteggio messaggi

en: Show RSS Icon
it: Mostra icona RSS

en: Show Rating
it: Mostra valutazione

en: Show Ratings
it: Mostra valutazioni

en: Show Read More Button
it: Mostra il pulsante Leggi di più

en: Show Related Posts
it: Mostra post correlati

en: Show Search Bar
it: Mostra barra di ricerca

en: Show Social Icons
it: Mostra icone social

en: Show Stumbleupon Icon
it: Mostra l'icona Stumbleupon

en: Show Top Border?
it: Mostra bordo superiore?

en: Show Trending Bar
it: Mostra la barra delle tendenze

en: Show Tumblr Icon
it: Mostra l'icona di Tumblr

en: Show Twitter Icon
it: Mostra l'icona di Twitter

en: Show WooCommerce Cart
it: Mostra carrello WooCommerce

en: Show Youtube Icon
it: Mostra l'icona Youtube

en: Show author box
it: Mostra la casella dell'autore

en: Show comments on pages
it: Mostra i commenti sulle pagine

en: Show comments on posts
it: Mostra i commenti sui post

en: Show dropdown menus
it: Mostra menu a tendina

en: Show related posts
it: Mostra post correlati

en: Sidebar
it: Barra laterale

en: Sidebar Location
it: Posizione della barra laterale

en: Sidebar Width
it: Larghezza barra laterale

en: Sidebar location
it: Posizione della barra laterale

en: Sidebar, Project Details box below content
it: Barra laterale, riquadro Dettagli progetto sotto il contenuto

en: Sidebar/Widget Area
it: Area barra laterale/widget

en: Single Page Layout
it: Layout a pagina singola

en: Single Post Layout
it: Layout post singolo

en: Single Post Page SEO
it: SEO per pagina a post singolo

en: Sitemap Page Template Options
it: Opzioni del modello di pagina della mappa del sito

en: Sitemap Sections Display
it: Visualizzazione delle sezioni della mappa del sito

en: Sizing
it: Dimensionamento

en: Skills:
it: Competenze:

en: Slide In Horizontally
it: Far scorrere orizzontalmente

en: Slide In Vertically
it: Far scorrere verticalmente

en: Slider
it: Cursore

en: Slider Type
it: Tipo di cursore

en: Smooth Scrolling
it: Scorrimento fluido

en: Social Follow
it: Seguito sociale

en: Social Icons Color
it: Colore delle icone sociali

en: Social Icons Size
it: Dimensione delle icone sociali

en: Social Media Links
it: Collegamenti ai social media

en: Social Media Networks
it: Reti di social media

en: Social Network Follower Count Refresh
it: Aggiornamento del conteggio dei follower sui social network

en: Social Network Icon Size
it: Dimensione dell'icona della rete sociale

en: Solid
it: Solido

en: Sorry, No Posts Found
it: Spiacenti, nessun post trovato

en: Sorry, no posts found.
it: Spiacenti, nessun post trovato.

en: Sort Categories Links by Name/ID/Slug/Count/Term Group
it: Ordina collegamenti di categorie per nome/ID/slug/conteggio/gruppo di termini

en: Sort Method
it: Metodo di ordinamento

en: Sort Order
it: Ordinamento

en: Sort Pages Links
it: Ordina i link delle pagine

en: Standard Blog Category
it: Categoria blog standard

en: Standard Blog Category With Featured Posts
it: Categoria di blog standard con post in primo piano

en: Standard Blog Homepage
it: Home page standard del blog

en: Standard or Masonry Style for Archive Pages
it: Stile standard o in muratura per le pagine di archivio

en: Star
it: Stella

en: Start on New Line
it: Inizia su Nuova Linea

en: Start on New Line?
it: Iniziare su New Line?

en: Start the ad's output on a new line?
it: Iniziare l'output dell'annuncio su una nuova riga?

en: State
it: Stato

en: Status
it: Stato

en: Stumbleupon
it: Inciampare

en: Stumbleupon Profile Url
it: URL del profilo di Stumbleupon

en: Sub Heading
it: Sottotitolo

en: Subheader
it: Sottotitolo

en: Subheader Font Size
it: Dimensione carattere sottotitolo

en: Subheader Font Style
it: Stile del carattere del sottotitolo

en: Subject
it: Soggetto

en: Subscribe
it: sottoscrivi

en: Summary
it: Riepilogo

en: Summary Title
it: Titolo sommario

en: TRENDING:
it: DI TENDENZA:

en: Tab
it: Scheda

en: Tab Content
it: Scheda Contenuto

en: Tab Item
it: Voce scheda

en: Tab Item Active
it: Scheda Voce Attivo

en: Tab Item Hover
it: Scheda elemento al passaggio del mouse

en: Tab Settings
it: Scheda Impostazioni

en: Tab Text
it: Testo scheda

en: Tabbed Posts
it: Post a schede

en: Tabs
it: Schede

en: Tabs Background
it: Sfondo schede

en: Tags
it: Tag

en: Testimonial
it: Testimonianza

en: Text
it: Testo

en: Text Color
it: Colore del testo

en: Text Size
it: Dimensione del testo

en: Text for the header of the module. Leave blank for no header for the module.
it: Testo per l'intestazione del modulo. Lasciare vuoto per nessuna intestazione per il modulo.

en: Thanks for contacting us.
it: Grazie per averci contattato.

en: The Ad HTML, if not using the Image URL and Link above.
it: L'HTML dell'annuncio, se non si utilizza l' URL dell'immagine e il collegamento sopra.

en: The Map feature uses the Google Maps API and requires a valid Google API Key to function. Before using the map feature, please make sure you have added your API key inside the Extra Theme Options panel. Learn more about how to create your Google API Key <a href="%1$s" target="_blank">here</a>.
it: La funzione Mappa utilizza l' Google Maps API e richiede una chiave Google API valida per funzionare. Prima di utilizzare la funzione mappa, assicurati di aver aggiunto la tua chiave API all'interno del pannello Opzioni tema Extra. Scopri di più su come creare la tua chiave Google API <a href="%1$s" target="_blank">Qui</a>.

en: The Maps module uses the Google Maps API and requires a valid Google API Key to function. Before using the map module, please make sure you have added your API key here. Learn more about how to create your Google API Key <a target="_blank" href="%1$s">here</a>.
it: Il modulo Maps utilizza l' Google Maps API e per funzionare richiede una chiave Google API valida. Prima di utilizzare il modulo mappa, assicurati di aver aggiunto qui la tua chiave API. Scopri di più su come creare la tua chiave Google API <a target="_blank" href="%1$s">Qui</a>.

en: The URL of the video from a <a href="%s" target="_blank">Supported oEmbed Video Provider</a>, or URL of any video. Click "Add Video URL" to add more file types. (.mov, .mp4, .webm, .ogv, etc)
it: L' URL del video da un provider di <a href="%s" target="_blank">Provider video oEmbed supportato</a> o l' URL di qualsiasi video. Fai clic su "Aggiungi URL video" per aggiungere altri tipi di file. (.mov, .mp4, .webm, .ogv, ecc.)

en: The color used for this category throughout the site.
it: Il colore utilizzato per questa categoria in tutto il sito.

en: The color used for this user throughout the site.
it: Il colore utilizzato per questo utente in tutto il sito.

en: The format for the date display in PHP date() format
it: Il formato per la visualizzazione della data nel formato PHP date()

en: The name of your facebook page, not the full URL. If your facebook url is: "http://www.facebook.com/elegantthemes", then your page name is: "elegantthemes"
it: Il nome della tua pagina Facebook, non l' URL completo . Se l' URL di Facebook è: " http://www.facebook.com/elegantthemes ", il nome della pagina è: "elegantthemes"

en: The number of posts shown per page.
it: Il numero di post visualizzati per pagina.

en: The number of posts shown.
it: Il numero di post visualizzati.

en: The primary heading.
it: La rubrica principale.

en: The speed, in seconds, in which it will auto rotate to the next slide.
it: La velocità, in secondi, con cui ruoterà automaticamente alla diapositiva successiva.

en: The speed, in seconds, in which the slider will auto rotate to the next slide. Leave empty to disable autoplay.
it: La velocità, in secondi, con cui il dispositivo di scorrimento ruoterà automaticamente alla diapositiva successiva. Lascia vuoto per disabilitare la riproduzione automatica.

en: The sub heading.
it: Il sottotitolo.

en: Theme Customizer
it: Personalizzatore di temi

en: Theme Options
it: Opzioni del tema

en: There was a problem, please try again.
it: Si è verificato un problema, riprova.

en: This controls default direction of the lazy-loading animation.
it: Questo controlla la direzione predefinita dell'animazione di caricamento lento.

en: This is an optional title to display for this module.
it: Questo è un titolo facoltativo da visualizzare per questo modulo.

en: This option allows you to change how your dates are displayed. For more information please refer to the WordPress codex here:<a href='http://codex.wordpress.org/Formatting_Date_and_Time' target='_blank'>Formatting Date and Time</a>
it: Questa opzione ti consente di modificare la modalità di visualizzazione delle date. Per ulteriori informazioni, fare riferimento al codice di WordPress qui: <a href='http://codex.wordpress.org/Formatting_Date_and_Time' target='_blank'>Formattazione di data e ora</a>

en: This option allows you to control how many tiers your pages dropdown menu has in the default theme created main menu. Increasing the number allows for additional menu items to be shown. This setting is not applicable If you are using a custom menu and not the default theme created main menu.
it: Questa opzione ti consente di controllare quanti livelli ha il menu a discesa delle tue pagine nel menu principale creato dal tema predefinito. L'aumento del numero consente di visualizzare voci di menu aggiuntive. Questa impostazione non è applicabile se si utilizza un menu personalizzato e non il menu principale creato con il tema predefinito.

en: This options allows you to control how many teirs your pages dropdown menu has. Increasing the number allows for additional menu items to be shown.
it: Questa opzione ti consente di controllare quanti livelli ha il menu a discesa delle tue pagine. L'aumento del numero consente di visualizzare voci di menu aggiuntive.

en: This post is password protected. Enter the password to view comments.
it: Questo post è protetto da password. Immettere la password per visualizzare i commenti.

en: This will add a border to the top side of the module.
it: Questo aggiungerà un bordo al lato superiore del modulo.

en: This will be used as the border color for this module.
it: Questo sarà usato come colore del bordo per questo modulo.

en: This will be used as the text color for the header text of the module.
it: Questo sarà usato come colore del testo per il testo dell'intestazione del modulo.

en: This will change the label of the module in the builder for easy identification.
it: Questo cambierà l'etichetta del modulo nel builder per una facile identificazione.

en: This will enable Google Fonts for Non-English languages.
it: Ciò abiliterà Google Fonts per le lingue diverse dall'inglese.

en: This will enable the use of excerpts in posts or pages.
it: Ciò consentirà l'uso di estratti in post o pagine.

en: This will return all of the settings throughout the options page to their default values. <strong>Are you sure you want to do this?</strong>
it: Ciò ripristinerà tutte le impostazioni nella pagina delle opzioni ai valori predefiniti. <strong>Sei sicuro di volerlo fare?</strong>

en: Title
it: Titolo

en: Title Font Size
it: Dimensione del carattere del titolo

en: Title Font Style
it: Stile del carattere del titolo

en: Title:
it: Titolo:

en: Toggle
it: Alterna

en: Toggle Icon Size
it: Attiva/disattiva la dimensione dell'icona

en: Toggle Padding
it: Attiva/disattiva imbottitura

en: Top
it: Superiore

en: Top & Bottom Padding
it: Imbottitura superiore e inferiore

en: Top Rated
it: Più votati

en: Top to Bottom
it: Dall'alto al basso

en: Trackbacks/Pingbacks
it: Trackback/Pingback

en: Trending Font
it: Carattere di tendenza

en: Trending Font Style
it: Stile carattere di tendenza

en: Trending Label Text Color
it: Colore del testo dell'etichetta di tendenza

en: Trending Text Size
it: Dimensione del testo di tendenza

en: Trending Title Text Color
it: Colore del testo del titolo di tendenza

en: Tumblr Profile Url
it: URL del profilo di Tumblr

en: Turn pagination on or off.
it: Attiva o disattiva l'impaginazione.

en: Turn the autoplay feature on or off.
it: Attiva o disattiva la funzione di riproduzione automatica.

en: Turn the dispay of each post's date on or off.
it: Attiva o disattiva la visualizzazione della data di ogni post.

en: Turn the display of each post's author on or off.
it: Attiva o disattiva la visualizzazione dell'autore di ciascun post.

en: Turn the display of each post's categories on or off.
it: Attiva o disattiva la visualizzazione delle categorie di ciascun post.

en: Turn the display of each post's ccomments on or off.
it: Attiva o disattiva la visualizzazione dei commenti di ciascun post.

en: Turn the display of each post's comment count on or off.
it: Attiva o disattiva la visualizzazione del conteggio dei commenti di ciascun post.

en: Turn the display of each post's date on or off.
it: Attiva o disattiva la visualizzazione della data di ciascun post.

en: Turn the display of each post's featured image on or off.
it: Attiva o disattiva la visualizzazione dell'immagine in primo piano di ciascun post.

en: Turn the display of each post's rating on or off.
it: Attiva o disattiva la visualizzazione della valutazione di ciascun post.

en: Turn the display of each post's rating stars on or off.
it: Attiva o disattiva la visualizzazione delle stelle di valutazione di ciascun post.

en: Tweet
it: Twitta

en: Twitter Profile Url
it: URL profilo Twitter

en: Type
it: Tipo

en: Type an address and click find to place a marker at that address.
it: Digita un indirizzo e fai clic su Trova per posizionare un contrassegno su quell'indirizzo.

en: Type of the box
it: Tipo di scatola

en: Typography
it: Tipografia

en: Typography Settings
it: Impostazioni tipografiche

en: URL of the ad image.
it: URL dell'immagine dell'annuncio.

en: URL the ad's image links to.
it: URL a cui si collega l'immagine dell'annuncio.

en: USERNAME
it: NOME UTENTE

en: Underline
it: Sottolineare

en: Update Skill
it: Aggiorna abilità

en: Upload
it: Caricamento

en: Upload A Video File
it: Carica un file video

en: Upload an Image
it: Carica un'immagine

en: Uppercase
it: Maiuscolo

en: Use Google Fonts
it: Usa Google Fonts

en: Use as default for any category that does not have a specific layout set.
it: Utilizzare come impostazione predefinita per qualsiasi categoria che non dispone di un set di layout specifico.

en: Use combined and minified CSS file to speed up your site's page load.
it: Usa un file CSS combinato e minimizzato per velocizzare il caricamento della pagina del tuo sito.

en: Use combined and minified javascript file to speed up your site's page load.
it: Utilizza un file JavaScript combinato e minimizzato per velocizzare il caricamento della pagina del tuo sito.

en: Use excerpts when defined
it: Utilizzare estratti quando definito

en: Use resizing
it: Usa il ridimensionamento

en: Use this layout as the default layout?
it: Utilizzare questo layout come layout predefinito?

en: Use this layout as the home layout?
it: Utilizzare questo layout come layout di casa?

en: Use this layout on the categories selected above.
it: Usa questo layout sulle categorie selezionate sopra.

en: Used for icon button type
it: Utilizzato per il tipo di pulsante icona

en: User Name
it: Nome utente

en: Username
it: Nome utente

en: Username:
it: Nome utente:

en: Vertically Centered
it: Centrato verticalmente

en: Video
it: video

en: Video Format Options
it: Opzioni formato video

en: Video URL
it: URL video

en: View Category Layout
it: Visualizza il layout della categoria

en: View Project
it: Visualizza progetto

en: View The Project
it: Visualizza il progetto

en: View all posts by %s
it: Visualizza tutti i post di %s

en: Website Content Width
it: Larghezza del contenuto del sito web

en: Website Gutter Width
it: Larghezza della grondaia del sito web

en: Welcome to Extra! Before diving in to your new theme, please visit the <a style="color: #fff; font-weight: bold;" href="%1$s" target="_blank">Extra Documentation</a> page for access to dozens of in-depth tutorials.
it: Benvenuti in Extra! Prima di immergerti nel tuo nuovo tema, visita la pagina della <a style="color: #fff; font-weight: bold;" href="%1$s" target="_blank">Documentazione Extra</a> per accedere a dozzine di tutorial approfonditi.

en: When you define your keywords using custom fields you should use this value for the custom field Name. The Value of your custom field should be the meta keywords you would like to use, separated by comas.
it: Quando definisci le parole chiave utilizzando i campi personalizzati, devi utilizzare questo valore per il campo personalizzato Nome. Il valore del tuo campo personalizzato dovrebbe essere le meta parole chiave che desideri utilizzare, separate da virgole.

en: When you define your meta description using custom fields you should use this value for the custom field Name. The Value of your custom field should be the custom description you would like to use.
it: Quando definisci la tua meta descrizione utilizzando campi personalizzati, dovresti utilizzare questo valore per il campo personalizzato Nome. Il valore del tuo campo personalizzato dovrebbe essere la descrizione personalizzata che desideri utilizzare.

en: When you define your title using custom fields you should use this value for the custom field Name. The Value of your custom field should be the custom title you would like to use.
it: Quando definisci il titolo utilizzando campi personalizzati, dovresti utilizzare questo valore per il campo personalizzato Nome. Il valore del tuo campo personalizzato dovrebbe essere il titolo personalizzato che desideri utilizzare.

en: Whether to show the post count.
it: Indica se mostrare il conteggio dei post.

en: Widget Bullet Color
it: Colore punto elenco widget

en: Widget Header Font Size
it: Dimensione carattere intestazione widget

en: Widget Header Font Style
it: Stile carattere intestazione widget

en: Widget Heading Color
it: Colore dell'intestazione del widget

en: Widget Link Color
it: Colore collegamento widget

en: Widget Text Color
it: Colore del testo del widget

en: WooCommerce Sidebar Location
it: Posizione della barra laterale WooCommerce

en: WooCommerce Sidebar/Widget Area
it: Barra laterale/area widget di WooCommerce

en: Yes
it: SÌ

en: You are already logged in.
it: Sei già loggato.

en: You can disable this option if you want to remove the author box from single post pages.
it: Puoi disabilitare questa opzione se desideri rimuovere la casella dell'autore dalle singole pagine dei post.

en: You can disable this option if you want to remove the comments and comment form from single post pages.
it: Puoi disabilitare questa opzione se desideri rimuovere i commenti e il modulo dei commenti dalle singole pagine dei post.

en: You can disable this option if you want to remove the related posts from single post pages.
it: Puoi disabilitare questa opzione se desideri rimuovere i post correlati dalle singole pagine dei post.

en: You can find all the info on how to obtain all the needed API credentials here: %s
it: Puoi trovare tutte le informazioni su come ottenere tutte le credenziali API necessarie qui: %s

en: You can find the User Id at the end of your Google+ URL. For example if the URL was: http://plus.google.com/+elegentthemes, the User Id would be: +elegenthemes
it: Puoi trovare l'ID utente alla fine del tuo URL di Google + . Ad esempio, se l' URL fosse: http://plus.google.com/ +elegentthemes, l'ID utente sarebbe: +elegenthemes

en: You don't have pages
it: Non hai pagine

en: Your Rating:
it: Il tuo punteggio:

en: Your latest posts
it: I tuoi ultimi post

en: Your site&#8217;s most recent Posts.
it: I post più recenti del tuo sito.

en: Your site&#8217;s most recent Reviews (posts which have review).
it: Le recensioni più recenti del tuo sito (post con recensione).

en: Your site&#8217;s most recent Videos (Posts which use video format).
it: I video più recenti del tuo sito (post che utilizzano il formato video).

en: Your site&#8217;s most recent comments.
it: I commenti più recenti del tuo sito.

en: Youtube Profile Url
it: URL del profilo Youtube

en: Youtube Username
it: Nome utente Youtube

en: Zoom Icon Color
it: Colore dell'icona dello zoom

en: by
it: di

en: by %s
it: di %s

[ctx: clear static resources]
en: Clear
it: Chiaro

en: comment count
it: conteggio dei commenti

[ctx: documentation links]
en: Support
it: Supporto

[ctx: general options]
en: General
it: Generale

[ctx: integrate third-party code]
en: Integration
it: Integrazione

[ctx: label]
en: Search for:
it: Cercare:

[ctx: layout item]
en: Add New
it: Aggiungi nuovo

[ctx: layout type general name]
en: Category Layouts
it: Layout di categoria

[ctx: layout type singular name]
en: Category Layout
it: Disposizione della categoria

[ctx: navigation menu]
en: Navigation
it: Navigazione

[ctx: noun]
en: COMMENT
it: COMMENTO

[ctx: page/post]
en: Layout
it: Disposizione

[ctx: placeholder]
en: Search
it: Ricerca

[ctx: project item]
en: Add New
it: Aggiungere nuova

[ctx: project type general name]
en: Projects
it: Progetti

[ctx: project type singular name]
en: Project
it: Progetto

en: settings reset.
it: ripristino delle impostazioni.

en: settings saved.
it: impostazioni salvate.

[ctx: site ads placement areas]
en: Ads
it: Annunci

[ctx: site color scheme]
en: Colorization
it: Colorazione

[ctx: theme updates]
en: Updates
it: Aggiornamenti

[ctx: widgets]
en: %1$s %2$s <div class="post-title">on %3$s</div>
it: %1$s %2$s<div class="post-title"> su %3$s</div>

en: you don't have sufficient permissions to access this page
it: non disponi di autorizzazioni sufficienti per accedere a questa pagina
